Jak wyczyścić kalosze w środku? Sprawdzone sposoby

Kalosze to obuwie, które najczęściej nosimy w deszczowe dni, co wiąże się z szybkim zabrudzeniem zewnętrznej części buta. Podczas, gdy jej wyczyszczenie raczej nie stanowi większego problemu, często zapominamy o czyszczeniu… wewnętrznych ścianek kaloszy, co prowadzi do rozwoju bakterii i nieprzyjemnego zapachu. W tym artykule przedstawimy sprawdzone sposoby, jak wyczyścić kalosze w środku, aby utrzymać je w czystości.
Czyszczenie kaloszy – dlaczego to takie ważne?
Kalosze męskie, damskie, dziecięce – niezależnie od rodzaju czy materiału, z jakiego powstały, takie buty to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań w Twojej szafie. Pozwalają suchą stopą przejść przez wszystkie słoty, a często świetnie sprawdzają się też w roli śniegowców. Jeśli jednak chcesz zachować pełen komfort i higienę, musisz koniecznie utrzymać je w czystości. To ważne nie tylko z uwagi na to, że przechowywanie zabrudzonych kaloszy znacznie skraca ich żywot, ale też ze względu na Twoje bezpieczeństwo – nieczyszczone wnętrze butów z tworzywa sztucznego może być siedliskiem bakterii czy grzybów.
Nie wiesz, jak podejść do czyszczenia butów z tworzywa sztucznego? Jakie metody będą najbardziej skuteczne i jakich użyć do tego środków? W tym wpisie poznasz wskazówki, które powinny rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.
Czyszczenie kaloszy w środku – jak to zrobić?
Pielęgnacja zanieczyszczonych po spacerze kaloszy nie jest trudna, jeśli chodzi o wierzch buta – wystarczy porządnie umyć je pod bieżącą wodą. Jako, że to obuwie całkowicie wodoodporne, nie musisz się obawiać, że przecieknie. Dobrze jest używać do pielęgnacji wierzchu kaloszy miękkiej ściereczki czy gąbki, nigdy szczotki, która może porysować powierzchnię butów.
Nieco inaczej jest z wnętrzem takich butów, jak kalosze damskie, męskie czy dziecięce. Co warto wiedzieć? Niezależnie od tego, czy buty zostały wykonane zostały z gumy, kauczuki, czy pianki EVA, czyszczenie ich wnętrza może odbywać się zaraz po powrocie ze spaceru – nie musisz czekać (jak w przypadku butów skórzanych), aż obuwie wyschnie. Jeśli kalosze wykonane są w całości z PCV lub pianki EVA i nie posiadają zamocowanej na stałe wyściółki, możesz bez obaw wypłukać je pod bieżącą wodą, a następnie wylać jej nadmiar i postawić kalosze lekko przechylone – tak, by szybciej wyschły. Unikaj przy tym odkładania butów z wodoodpornego tworzywa na grzejnik lub w pobliże inne źródła ciepła, gdyż może to doprowadzić do jego zniszczenia.
Jeśli problemem są poważne zabrudzenia czy nieprzyjemny zapach, wydobywający się z wnętrza kaloszy, możesz też po prostu namoczyć je w wannie z dodatkiem takiego detergentu, jak płyn do prania czy płyn do mycia naczyń. Bez obaw – w końcu to buty na deszcz, więc spokojnie możesz położyć się spać i wypłukać je w czystej wodzie kolejnego dnia.
Wkładki do kaloszy – jak je pielęgnować?
Wiele kaloszy idzie w parze ze specjalnymi wkładkami, które zwiększają termoizolację obuwia i lepiej dostosowują je do noszenia zimową porą. Tego typu wyściółkę należy naturalnie utrzymywać w czystości, inaczej można doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów czy pojawiania się nieprzyjemnego zapachu. Na szczęście pielęgnacja nie jest problematyczna: wkładkę należy wyjąć i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Zazwyczaj wystarczy wyprać ją w pralce automatycznej w temperaturze około 40 stopni Celsjusza, używając do tego zwyczajowych detergentów. Jeśli wyściółka jest integralną częścią buta, może być konieczne oddanie butów do profesjonalnej pralni.
Co jeszcze należy wiedzieć o pielęgnacji kaloszy?
Niezależnie od tego, czy mówimy o modelach dla dorosłych, czy dla dzieci, kalosze mogą szybko stać się mało higieniczne, o ile nie będziemy przestrzegać wspomnianych wyżej wskazówek. Warto też pamiętać, że liczy się nie tylko sam but, ale też futrzana wyściółka, wkładka, a nawet… skarpetki, jakie nosimy w gumowym obuwiu. Jeśli chcesz mieć pewność, że wnętrze “gumiaków” nie będzie siedliskiem drobnoustrojów, koniecznie noś skarpety oddychające, które zwiększają komfort i przeciwdziałają grzybicy czy poceniu się stóp. Często wyprodukowane są z wełny merino, która umożliwia cyrkulację powietrza i gwarantuje najlepszą ochronę termiczną. Zwróć uwagę na skarpetki z dodatkiem jonach biogennego srebra, które działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Czyszczenie kaloszy zarówno z wierzchu, jak i w środku, to ważny element dbania o higienę i sposób na utrzymanie butów w dobrym stanie przez długi czas. Jak widać z naszego poradnika, istnieją skuteczne i sprawdzone sposoby na dokładne wyczyszczenie wewnętrznych ścianek kaloszy. Warto poświęcić trochę czasu i zadbać o czystość wewnętrznej części buta, aby cieszyć się wygodnymi i świeżymi kaloszami przez długi czas. A jeśli po przeczytaniu tego poradnika doszedłeś do wniosku, że przydałaby Ci się nowa para gumowych butów, zajrzyj do nas po kalosze dziecięce, damskie i męskie.
Polecane
